P E T R A  V A R L

eng | slo

©2020 Petra Varl

< nazaj k tekstom

Skozi očala vsakdana

Če misliš, da si jih izgubil, Iahko vidiš, da jih ni Ie zato, ker jih imaš na nosu. Lahkotne igre s konfekcijskimi in z avtorsko izrisanimi klišeji, pobranimi iz simpatičnega vsakdana, ne more obtežiti preteklost, tudi sedanjost ne. Kljub ponavljanjem, povečavam, krepkim konturam in izrazitim vzorcem tukaj ni ne duha ne sluha o pop­artistični avri heroizma in nihilizma niti stikanja za ekscesnim in bizamim ali brskanja med najizrazitejšimi in najmočnejšimi medijskimi podobami, ki skozi tiranijo realnega časa skušajo maskirati manko svežine in nedol­ žnosti realnega. Figure Petre Varl se vključujejo v njen in naš vsakdan z intenzivnostjo, carpe diem, igra vis-a-vis je osvežujoče neposredna in subtilno zlepi javno in privatno »nos-ob-nos«.

Ne, tukaj ni dramatičnosti, globine in teže, čeprav gledamo čmobelo intimo v gromozanski povečavi fotokopirca. Ženska in moška figura sta si prisvojili dolžino cele stene (podobno kot Iahko figure v McCayevem Malem Nemu v Slumberlandu nenadoma zrasejo čez celo višino stripov­ske strani in udarijo z glavo ob rob), a Ie zato, da Ievitirajoč dosežeta nežni trk nos ob nos. Njene oči zaprte, on gleda samo njo, očala na nosu vidimo Ie mi in ga tako prepo­znamo.

Pomanjšana se kaj kmalu znajdeta nad kavčem v sobi najbližje galerije ­gre seveda za risano portretno galerijo umetničine družine. Če se v skladu s populistično estetiko v družinskem albumu fotografski okus speča s stereotipnim kičem, je tukaj ceremonialnost Ie v znaku preproste, že znane poze nos ob nos; ona, on in hčerka se smehljajo delovno (v njegovih očalih/očeh vidimo kup notnih zapisov) , počitniško, jutranje ali večemo, na različnih vzorčastih plastičnih ozadjih ali iz krepkih umetnokrznenih okvirjev.

Domnevajo, da je nastanek številnih slikovitih besed, predvsem presežnikov, ki drzno odstopajo od običajnih korenov, povzročila čustvena vznesenost. -Tudi dekor, ki pretirava, je Iahko nežen. Prav gotovo je moder prostor s tisočerimi pomnoženimi Iisastimi kravami z benettonovih kravat edino primemo ozadje za delovni portret hitečega očeta z molznimi stroji - kuhinjske tapete z majhnimi jabolki, ki v kontrastu migotajo pred očmi, pa pravšnje okolje za portret Petrine mame. Družinsko življenje je "gostobesedno" obmjeno navzven.

Razlika in podvojenost. Odločno izrisane figure bo videl brez očal vsak slabovidnež, same pa nosijo očala, ki še bolj poploščijo, skozi obliko pa vzpostavijo razliko. Očala, ki običajno dlakocepsko natančno razmejujejo, Iahko tudi zbližajo par. Ona z zvezdami okrog oči, on s kvadratastimi očali in Iokacija stebričastega mestnega koledarja je določena -Zvezda square. Tam se zaljubljeno vrtita skozi celo Ieto, v skladu z mesečnim mestnim vzdušjem. Podvajanja pa se kar vrstijo: Odeon in Zvezda se znajdeta na torbicah, majicah, predpasnikih, prtičkih in skodelicah, na fotografiji v galerijah, včasih pa celo oživita, da se Iahko udeležita družabnih srečanj. Kot v risanki. In kot v življenju tudi do začasne Iočitve slejkoprej pride -v času razstave Stereo-Tip ona stereotipno pere, suši in Iika njegovo srajco, on pa samotari na stebru in čaka.

Ne Ie očala -med igre prikritih prekrivanj in prekritih prikrivanj sodi tudi embalaža. Posebej če gre za bomboniero, darilo par excellence. Bonboniere Petre Varl so ponudile gledalcu Ie sladkoben plastični čar embalaže. Nostalgija, Volim te, Samo ti... Nič ni prikrito, vendarle vseeno zmeraj nekaj vmes.

Helena Pivec, 1995

 

Povezave na dela: